چرا مادربرد لپتاپ خراب میشود و به تعمیرات مادربرد نیاز دارد؟

چکیده: یکی از قطعات لپتاپ و PC ها که وظیفه مهمی را بر عهده دارد، مادربرد ( Mother Board یا Main Board) نام دارد.که میتوان مادربرد را به ستون فقرات لپ تاپ تشبیه نمود. زیرا تمام قطعات کامپیوتر یا لپ تاپ به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم به مادربورد متصلند و در واقع ارتباط تمامی قطعات سخت افزاری کامپیوتر توسط آن انجام میپذیرد. مادربرد شامل یک IC اصلی و تعدادی IC جانبی جهت پردازش قطعات سخت افزاری لپتاپ یا کامپیوتر میشود. یک مادربرد شامل قسمتهای مختلفی است و هر قسمت وظیفه خاصی را انجام میدهد. تعمیرات مادربرد 1

از جمله قسمتهای مهم مادربرد میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 ( BIOS ( Basic Input Output System: یک تراشه کوچک روی برد است که وظایف گوناگونی را بر عهده دارد؛ از جمله این وظایف، تست قطعات و شناسایی مشکلات ایجاد شده برای قطعات میباشد. بدین شکل که هنگام روشن شدن سیستم، این تراشه اقدام به تست قطعات مینماید و اگر مشکلی وجود نداشته باشد، بوق کوتاهی را به صدا در می آورد ولی اگر مشکلی را در قطعه ای بیابد، به نسبت نوع مشکل صدای بوق خاصی را ایجاد مینماید. تعمیرات مادربرد 2 North & South CHIP: چیپ شمالی و جنوبی (یا پل شمالی و جنوبی) دو تراشه مجزا هستند و جزو ممترین قسمتهای مادربرد درنظر گرفته میشوند به طوری که کیفیت مادربرد را از روی این دو تراشه یا چیپ می سنجند. وظیفه این دوچیپ، برقراری ارتباط بین کلیه قطعات با پردازنده مرکزی است. پل شمالی وظایف مهمتری را نسبت به پل جنوبی دارد؛ و تفاوت بین پل شمالی و جنوبی در نحوه ارتباط با پردازنده مرکزی است. به طوری که پل جنوبی مستقیمأ با پردازنده مرکزی ارتباط ندارد و پل شمالی رابط بین آنهاست. قابل ذکر است که در مادربورد های جدید پل جنوبی حذف شده است. و در واقع پل جنوبی و شمالی در هم ادغام شده است. تعمیرات مادربرد 3 CPU Socket یا سوکت سی پی یو: CPU مستقیمأ بر روی مادربورد نصب میشود. نوع سوکت CPU (محل اتصال و تعداد جای پایه ها) و همچنین نوع پل شمالی و جنوبی مشخص میکنند که چه نوع CPU هایی با این نوع مادربرد همخوانی دارد. تعمیرات مادربرد 4 Power Supply Connector: محل اتصال فیش پاور کامپیوتر را گویند؛ که دارای دو ردیف ده تایی است که از منبع تغذیه مستقیم به مادر بورد وصل میشود و برق مورد نیاز مادر بورد و سی پی یو و دیگر اجزا متصل به بورد اصلی را تامین میکند. تعمیرات مادربرد 5 تعمیرات مادربرد 6 (I/O (Input/Output:کلیه ورودی و خروجی هایی است که معمولأ به صورت اسلات روی مادر بورد قرار دارند و یا به صورت پورت در پشت کیس و یا کناره های لپتاپ قابل رویت هستند. تعمیرات مادربرد 7 بنابراین با خراب شدن هریک از قسمت های مادربرد لپتاپ یا کامپیوتر، گویی ستون فقرات آنها دچار مشکل شده و عملأ هیچ کاری را نمیتواند انجام دهد. بنابراین باید سریعأ به تعمیرات مادربرد پرداخت. اما دلایل خرابی مادربرد لپتاپ چیست؟

دلایل اصلی خرابی مادربورد لپ تاپ

از دلایل اصلی خرابی مادربرد، که میتوان از آنها به عنوان قاتلان مادربورد نیز نام برد، و ما را ملزم به تعمیرات مادربرد میکنند، میتوان به موارد زیر اشاره نمود:
  • گرد و غبار: این عامل یکی از دلایل اصلی خرابی مادربرد است و باعث میشود که احتیاج به تعمیرات مادربرد پیدا کنیم. این عامل میتواند به چیپ گرافیک و حتی به فن ها آسیب جدی وارد نماید؛ زیرا باعث میشود خنک کننده ها درست کار نکنند و دمای چیپ بالا رود و باعث بروز مشکلات و خرابی هایی در مادربرد شود. حتی گاهی این عامل باعث ایجاد سوختگی در مدار میشود.
  • آبخوردگی: اگر آب مقطر به چیپ برسد برای آن مشکلی ایجاد نمیکند. مشکل زمانی بوجود میاید که لپتاپ توسط مایعاتی که دارای املاح و مواد معدنی هستند، خیس میشود و زمانی که این مایع به مادربرد دستگاه برخورد کند، املاح موجود در آن باعث ایجاد رسوب یا سولفاته در مدار میشوند. که این رسوب همچون یک رسانا عمل کرده و دو قسمت بورد را به هم متصل مینماید و ارتباطات لاین را قطع مینماید و باعث بروز مشکلاتی در مادربرد میشود. و همین امر شما را وادار میکند تا به تعمیرات مادربرد لپتاپ خود بپردازید.
  • پایان یافتن عمر مفید قطعات مادربرد: جریان بیش از اندازه و Drive شدن توسط مدار معیوب که عمر مفید برخی قطعات الکترونیکی آن پایان یافته است، باعث بروز مشکلات گاهأ جدی در مادربرد خواهد شد. زیرا وقتی یک قطعه درست عمل نکند، قطعات دیگر هم نمیتوانند وظایف خود را به درستی انجام دهند.
  • نوسانات منبع ولتاژ: منبع ولتاژ در جریان رسانی به مدار نقش مهمی را ایفا مینماید. اگر این منبع درست کار نکند و در حین جریان رسانی به برد، ولتاژ دارای نوساناتی باشد، باعث میشود که مدار محافظ در بورد آسیب ببیند.
  • Virus یا ویروس ها: شاید تا کنون فکر میکردید که ویروس ها فقط قادرند روی نرم افزارها تأثیر بگذارند، اما ویروس ها خرابکارتر از این حرفها هستند. برخی از ویروس ها میتوانند روی فایل ROM بایوس تأثیر بگذارند؛ یا اگر فایل رم داخل آی سی های EPROM دارای bug باشد این ویروس ها باعث میشوند که به مرور زمان سیستم دچار ایراد اساسی شده و روشن نشود.
دلایل بسیاری جهت خرابی مادربورد وجود دارد که در بالا به چند مورد از آنها اشاره نمودیم. ولی نکته مهمی که اینجا باید اشاره شود این است که اگر شما به تعمیر مادربورد لپتاپ خود بی توجهی کنید و یا تعمیر آن را به تعمیرگاه های غیرمجاز و غیر مطمئن بسپارید، امکان دارد که دستگاه شما بیش از پیش آسیب ببیند و شما مجبور به پرداخت هزینه بیشتری شوید.  
جدیدترین اخبار شرکت انفورماتیک پارسه را از طریق صفحات مجازی دنبال نمایید:
ورود به کانال تلگرام  ورود به کانال آپارات انفورماتیک پارسه ورود به صفحه Twitter انفورماتیک پارسه ورود به صفحه فیس بوک انفورماتیک پارسه ورود به صفحه Delicious انفورماتیک پارسه ورود به صفحه اینستاگرام انفورماتیک پارسه ورود به صفحه google plus انفورماتیک پارسه ورود به صفحه stumbleupon انفورماتیک پارسه   اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفأ ما را در گوگل محبوب کنید.