بک لایت چیست؟ + تعمیرات انواع بک لایت و تلویزیونReviewed by دپارتمان IT on Aug 2Rating: 5.0بک لایتبک لایت ها در واقع متد های روشنایی و کیفیت تصویر می باشد. برخی از این متد ها وضوح تصویر بهتری را بهمراه دارند. در این مقاله به بررسی تفاوت میان متد های بک لایت میپردازیم. همچنین شما میتوانید از طریق لینک زیر درخواست تعمیر تلویزیون و یا بک لایت خود را برای دپارتمان تعمیرات تلویزیون اینفو پارسه ارسال نمایید.

بک لایت چیست و چه کاربردی در تلویزیون‌ها دارد؟

بک لایت ها انواع بسیار مختلفی دارند. در واقع متدهای بارگذاری بک لایت در تلویزیون‌های مختلف متفاوت است. برخی از این متدها وضوح تصویر و کنتراس بهتری را بهمراه دارند. در این مقاله به بررسی تفاوت میان متدهای بک لایت  می‌پردازیم.

تمام تلویزیون های LED درواقع تلویزیون های LCD بشمار میروند که از LED ها برای نورپردازی در پس زمینه (Backlighting) آن ها استفاده می‌شود. این امر ایجاد نوری در پس زمینه LCD ها را میدهد که امکان تشکیل تصویر را میدهد. چندین متد برای تنظیم بک لایت ها وجود دارد و این متد ها تاثیر قابل توجهی بر کیفیت تصویر می‌گذارد

بدرود CCFL ٬ سلام LED

LCD های قدیمی از لامپ های CCFL (لامپ های فلورسنت سرد کاتدی) برای نورپردازی در پس زمینه استفاده میکردد. یکی از دلایل استفاده از CCFL ارزان قیمت بودن آن ها بود اما در مقابل LED ها از مصرف انرژی بسیار بالاتری برخوردار بودند. همچنین به علت وجود جیوه در این لامپ ها (CCFL) امکان نوردهی به تمام قسمت های LCD فرآهم نبود. به دلایل گفته شده در بالا و همچنین پایین آمدن قیمت LED ها انتظار میرود بزودی دوره لامپ های CCFL به پایان برسد. شرکت هایی همچون سونی٬ شارپ٬ سامسونگ٬ پاناسونیک و توشیبا در سال ۲۰۱۳ اعلام کردند تمامی محصولاتشان٬ حتی ارزان قیمت ترین آن ها از LED برای نورپردازی پس زمینه (Backlighting) استفاده خواهند کرد.

امروزه اکثر صفحه نمایش های موجود در بازار از متد نوردهی در حاشیه (لبه روشنایی)  استفاده میکنند. در این متد نورپردازی از دو سمت صفحه نمایش توسط نوار های LED انجام می‌شود.

 متد هایی دیگری هم وجود دارد که LED در پشت تلویزیون قرار می‌گیرد. این متدها به علت حجیم کردن صفحه نمایش و همچنین ضخیم شدن تلویزیون کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

همچنین در برخی از تلویزیون‌ها نورپردازی در تمام پس زمینه انجام می‌شود که در همین مقاله به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

در بالا تصویر متد نوردهی بک لایت Edge-Light را مشاهده می‌کنید. در این روش نور دهی توسط LED از ۲ سمت تلویزیون ایجاد می‌شود که باعت نورپردازی در تمام صفحه می‌شود. از مشکلات این متد می‌توان به نورهای مزاحم در گوشه صفحه اشاره نمود. به علت نزدیک بودن LED به صفحه LCD در برخی نقاط کناری صفحه نمایش٬ نورهای هلالی شکل (مانند گرفتن چراغ قوه بر روی یک صفحه) ایجاد می‌شود.

سازندگان تلویزیون‌ها هر کدام روش مخصوص خود را در متد Edge-Light اعمال می‌کنند با این حال بسیار پیش آمده روش ها مشابه هم و یا یکسان بوده باشند. از آنجایی که کم کردن تعداد LED به هزینه پایینتر در خرید دستگاه موجب می شود. اما بیشتر بودن تعداد LED های بک لایت تاثیر شگرفی بر بهبود خروجی تصویر برای مخاطب را دارا می باشد. با این حال در اکثر تلویزیون ها راهنمایی از وجود تعداد بک لایت در تلویزیون مشاهده نمی‌شود و خریدار بدون اطلاع از نوع بک لایت و یا تعداد LED بکار رفته اقدام به خرید دستگاه میکند.

توصیه پشتیبان شرکت اینفو پارسه: در هنگام خرید تلویزیون به تعداد ال ای دی های بکار رفته در بک لایت و متدهای بک لایت توجه فرمایید.

بزرگترین تفاوت میان متد های Backlight و Edge-Light به نوردهی صفحه نمایش و کنتراست آن است.

متد LED در پایین صفحه (Along the bottom)

در این نوع از طراحی، نوار LED یا همان بک لایت در زیر صفحه قرار میگیرد. همانطور که گفتیم تولید کنندگان پنل مایل به افشای اطلاعات تعداد LED بکار رفته نیستند. اما بر طبق بررسی ها در این متد کمترین میزان بک لایت بکار رفته است.

در این متد بک لایت ها از پایین نور را به تمام صفحه می تابانند. سازندگان این نوع تلویزیون ها ادعا دارند که این متد قادر به پوشش کل صفحه نمایش می‌باشد. اما اگر بطور دقیق‌تر نگاه کنیم به علت جایگذاری خاص LED ها با ستون‌های نوری مانند شکل زیر مواجه میشویم.

خوب این به چه معناست؟ در این متد محدودیت‌های بسیاری برای نشان دادن روشنایی و کنتراست نور مشکی وجود دارد. بطور مثال تصور کنید که یک چشم‌انداز شبانه با یک ماه کامل روشن داشته باشیم. در حالت ایده آل، ماه روشن است، و بقیه صحنه تاریک است. در تلویزیون های OLED و LCD با نور محلی (این مورد در ادامه توضیح داده می‌شود) ماه روشن و باقی صفحه بصورت مشکی نمایش داده میشود. اما با استفاده از متد نور ال ای دی پایینی برای روشن شدن ماه یک ستون از نور های LED بصورت عمودی روشن می شود یا بطور کلی‌تر، تمام موارد در زیر ماه از باقی موارد موجود در تصویر روشن تر می‌شود. در عکس زیر با استفاده از تکنیک‌های فتوشاپ سعی شده این مورد توضیح داده شود. 

بک لایت کاهنده ی محلی، جادوی ماه

متد بک لایت های بالا و پایین:

همانطور که میتوانید حدس بزنید، در این روش بک لایت های LED در لبه بالا و پایین صفحه قرار میگیرند. درخشش نور در این روش میتواند تا حدودی بصورت محلی باشد که کمی کیفیت تصویر را بالاتر میبرد. در این متد می‌توان محل‌های کوچکتری را روشن نمود.

همانطور که شماهده میکنید تصویر به مقدار قابل توجهی بهبود یافته و مناطقی که نباید روشن باشند کاهش پیدا کرده است. در این روش سعی می‌گردد تا نور بک لایت بصورت منطقه ای وارد شود.

متد بک لایت در سمت چپ و راست

این متد هم مانند شیوه قبلی عمل میکند اما تفاوت آن در راست و چپ بودن بک لایت های آن است.

متد بک لایت های چهارگانه 

در جال جاظر این روش نسبت به متد های گفته شده کمتر رایج است. از طرفی بالا بردن هزینه ساخت و از طرف دیگر با وجود بهبود تصویر نسبت به متد های قبلی، باز هم نقص های بسیاری در نور دهی به تمام صفحه را دارا می باشد.

بک لایت بدون درخشش محلی (درخشش مستقیم)

در حال حاضر، تقریبا در بسیاری از تلویزیون ها از این روش استفاده می شود. در متد اولیه این روش، همانند آنچه در لامپ‌های CCFL وجود دارد، نور های LED بک لایت بدون هیچگونه پردازشی بطور یکنواخت تمام صفحه را می پوشانند. با این حال این روش بسیار بهتر از روش روشنایی جانبی (بک لایت از کناره ها) می‌باشد. 

و اما میرسیم به جدید ترین متد بکار رفته در تلویزیون ها. همانطور که در عکس بالا نشان داده شده در دومین روش استفاده از بک لایت کلی قابلیت کنترل تک به تک LED ها امکان پذیر می باشد. در این روش که بسیار بهتر از تلویزیون های پلاسما است، بسته به نوع تصویر در حال ارایه نور برخی LED ها کم، زیاد و یا خاموش میشود که میتوانند عمق و کیفیت بهتری را به ارمغان بیاورد.

Share this: