آشنایی با لامپ تصویر تلویزیون


آشنایی با لامپ تصویر تلویزیون و اجزاء تشکیل دهنده آن

تلویزیون ها اجزاء جدایی ناپذیری از زندگی روزمره انسانها و اثاثیه رسمی و اصلی هر خانه‌ای هستند. در این مقاله، توضیحاتی در خصوص آشنایی با لامپ تصویر تلویزیون ارائه می‌شود. تا انتها با ما باشید.

هر لامپ تصویر تلویزیون از قسمت های اصلی زیر تشکیل شده است:

1. محفظه ی شیشه ای خلا که سایر قسمت ها را در بر گرفته و از آنها محافظت می کند.اگر داخل لامپ تصویر تلویزیون خلا نباشد اشعه ی الکترونی باعث یونیزه شدن اتم های هوای داخل شیشه و در نتیجه از بین رفتن سریع اجزای لامپ تصویر می شود.

2. فیلمان(فیلامان) که با عبور جریان اکتریکی AC یا DC از آن،گرما ایجاد شده و سبب گرم شدن کاتد می شود.

جهت تعمیرات تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی در هر کجای ایران، با ما تماس بگیرید

66974477 – 021  |  09127381680

3. کاتد که به طور غیر مستقیم توسط فیلمان گرم شده و از خود الکترون متشر می کند.اختلاف پتانسیل بین کاتد و آند اصلی در تلویزیون سیاه و سفید در حدود 15 کیلو ولت است.

آشنایی با لامپ تصویر تلویزیون | تعمیر تلویزیون | تعمیرات تلویزیون ال ای دی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

4. الکترون های ساطع شده از کاتد.ممکن است به هر طرفی حرکت کرده و پخش شوند.بنابراین به سیستمی داریم که این الکترون ها را به صورت متمرکز در آورند.به این منظور از سیستم آپتیک الکترونی جهت کانونی کردن شعاع الکترونی استفاده می شوند،شعاع الکترونی در برخورد با صفحه تصویر نباید دارای قطری بیشتر از فاصله دو خط باشد و گرنه دریافت تصویر با کیفیت مناسب امکان پذیر نخواهد بود.

لایه نازک فسفروسانس در قسمت داخلی شیشه ی صفحه تصویر به صورت اندود قرار گرفته و با برخورد شعاع الکترونی از خود نور منتشر می کند. کیفیت و نوع مواد فسفرسانس در وضوح تصویر نقش و اهمیت خاصی دارد.از مواد مختلفی مخصوصا از ترکیبات فسفر در لامپ تصویر استفاده می شود.در تلویزیون سیاه و سفید به طور عمده از P4 استفاده میشود. این ماده در اثر برخورد الکرون از خود نور سفید ساطع می کند. قسمتی از نور منتشر شده توسط مواد فسفروسانس به داخل لامپ باز می گردد و سبب کاهش کنتراست می شود.

برای حل این مشکل قسمت داخلی مواد فسفروسانس را با یک لایه نازک آلومینیوم می پوشانند. به این ترتیب نور تلویدی توسط مواد فسفروسانس به داخل لامپ باز نمی گردد و توسط این صفحه آلومینیومی به بیرون منعکس می گردد.ولی الکترون ها و شعاع الکترونی چون بسیار ریز هستند از فواصل اتمی صفحه آلومینیومی عبور کرده و به مواد فسفروسانس برخورد می کنند.

مقاله آموزشی بک لایت چیست؟ تعمیرات بک لایت و تعمیر تلویزیون

5. شبکه کنترل یا مدولاتور که سیگنال تصویر به آن اعمال می گردد و متناسب با ولتاژ سیگنال اعمال شده،شدت جریان شعاع الکترونی کم و زیاد می شود.

6. اشعه الکترونی تحت اختلاف پتانسیل زیاد بین آند و کاتد حرکت کرده و به سمت مواد فسفرسانس می رود و به مرکز صفحه برخورد می کند.برای این اشعه الکترونی ،کل صفحه ی حاوی مواد فسفرسانس را مرور کند، لازم است در اطراف آن یک میدان الکترواستاتیکی حاصل از سیم پیچ های حامل جریان دندان اره ای اشعه الکترونی را از چپ به راست و از بالا به پایین حرکت کرده و کل صفحه را روشن می کنند. در این حالت اصطلاحا گفته می شود راستر ایجاد شده است .

سیستم انحراف شعاع الکترونی که در گردن لامپ تصویر قرار می گیرد و از دو زوج سیم پیچ انحراف عمودی و افقی تشکیل شده است که اصطلاحا آنها را یوک عمودی و افقی می نامیم. وظیفه ی این سیم پیچ ها ایجاد یک میدان مغناطیسی است که شعاع الکترونی را در جهت افقی با سرعت زیاد و در جهت عمودی با سرعت نسبتا کم، روی صفحه تصویر حرکت دهد. بر اساس اختلاف پتانسیل زیاد بین کاتد و آند اصلی ،اشعه الکترونی از کاتد خارج و توسط شبکه ی کانونی کننده متمرکز و به صورت یک شعاع باریک با ضخامت کم،به سمت مواد فسفروسانس حرکت می کند.

با عبور جریان های انحرافی افقی و انحراف عمودی شعاع باریک الکترونی با سرعت بر روی صفحه حرکت می کند.با برخورد اشعه ی الکترونی به مواد فسفرسانس روی صفحه ، نور تولید می شود و صفحه به صورت کاملا سفید دیده می شوند . با اعمال سیگنال تصویر با فاز منفی به کاتد تصویر برروی صفحه نمایش تشکیل می شود . صفحه آلومینیوی پشت مواد فسفرسانس از بازگشت نور تولیدی توسط مواد فسفروسانس به داخل لامپ تصویر تلویزیون و در فسفروسانس است. هرماده فسفروسانسی نور خاصی را تولید می کند.

در تلویزیون رنگی نیاز به سه نوع ماده فسفروسانس داریم که هر کدام از آنها یکی از رنگ های اصلی قرمز،سبز یا آبی را تولید می کنند. در لامپ تصویر تلویزیون رنگی از سه نوع ماده فسفروسانس حساس به رنگ های قرمز، سبز و آبی استفاده میشود.

4.3/5 - (60 امتیاز)

Comments are disabled.

WhatsApp chat
Call Now Buttonمشاوره رایگان و خرید