انسی لومن روشنایی پروژکتور چیست

انسی لومن روشنایی پروژکتور | خرید پروژکتور 4k

انسی لومن روشنایی پروژکتور

برای خرید اصولی و صحیح هر چیزی، بهتر آن است که نخست ابتدا خصوصیات و ویژگی‌های آن‌ها را خوب بشناسیم. از نکات بسیار مهم  در خرید ویدئو پروژکتور انسی لومن روشنایی پروژکتور یا بطور خلاصه لومنس می باشد. امّا اهمیت انسی لومن روشنایی پروژکتور در چیست؟ در این نوشته تلاش میکنیم به این سؤالات جواب دهیم تا بتوانید انتخاب بهتری برای خرید ویدئو پروژکتور داشته باشید.

عدد انسی لومن روشنایی پروژکتور

لومن (lm) واحد مبتنی بر سیستم جهانی واحدهای استاندارد یا SI است که شار نور را اندازه گیری می کند. به عبارت دیگر مقدار کل نور تولید شده توسط یک منبع نور در واحد زمان است.  شار نوری به عنوان یک اندازه گیری با شار تابشی متفاوت است زیرا شار نوری فقط امواج الکترومغناطیسی را اندازه گیری می کند که چشم انسان می تواند ببیند در حالی که شار تابشی تمام امواج الکترومغناطیسی ساطع شده از یک منبع را اندازه گیری می کند.

عدد انسی لومن روشنایی پروژکتور یا به انگلیسی ANSI Loman مخفف American National Standards Institute‌ می باشد. این اعداد معیارهایی هستند که توسط موسسه‌ی ملّی استانداردهای آمریکا یا به اختصار ANSI در مورد شدت‌های نوری مشخص گردیده است و همانطور که در بالا اشاره شد، شدت نور پرتاب شده توسط منبع نور است.

با توضیحات فوق مشخص میشود که هر پروژکتوری یک شدت روشنایی یا عدد انسی لومن روشنایی پروژکتور مشخصی دارد. هر چه عدد لومنس بیشتر باشد، شدت نور ایجاد شده توسط ویدئو پروژکتور هم بیشتر خواهد بود و بنابراین هزینه‌ی بیشتری نیز برای خرید آن پروژکتور باید پرداخت گردد. امّا جالب است بدانید که شدت روشنایی پروژکتور بالاتر الزاما باعث نمی شود که کیفیت و رزولوشن بالاتری داشته باشید.

عدد انسی لومن روشنایی پروژکتور | خرید پروژکتور هوشمند ارزان

بررسی نکات مربوط به عدد انسی لومن روشنایی پروژکتور

در این قسمت نکات مهم مرتبط با عدد انسی لومن روشنایی پروژکتور یا عدد لومنس را بررسی می‌نماییم.

1. میزان نور ورودی و محیطی

هر چه میزان نور محیط کم‌تر باشد یا بعبارت دیگر محیط تاریک تر باشد، عدد لومنس کم‌تری نیاز پیدا خواهید کرد. البته توجه داشته باشید که در صورت استفاده از پروژکتور برای ارائه‌ی محتوا، مقداری نور برای نوت‌برداری حضار نیاز است. ولی اگر می‌خواهید فیلم ببینید می‌توانید نورهای اضافی و محیطی را تا حد امکان از بین ببرید و در محیطی کاملاً تاریک از پروژکتور استفاده کنید. در این صورت عدد لومنس پایین‌تر برای شما بسیار مناسب‌تر است، ولی در نظر داشته باشید که ماکزیمم عدد انسی لومن روشنایی پروژکتور باید دارای مقدار مشخصی باشد تا کیفیت پخش تصویر آن مناسب باشد که در ادامه همین نوشته به آن خواهیم پرداخت.

عدد انسی لومن روشنایی پروژکتور | خرید پروژکتور 4k

2. تعداد حضار در اتاق

باید مد نظر داشت که هر‌چه تعداد حضار در جلسه بیشتر باشد، اندازه‌ تصویر نیز باید بزرگ‌تر باشد. بنابراین هرچه که تصویر بزرگ‌تر میشود، شدت نور هنگام پخش نقاط بزرگ‌تر کاهش پیدا میکند. پس هر چه تعداد حضار بیش‌تر باشد، به اندازه‌ی تصویر بزرگتر و به همان اندازه عدد انسی لومن روشنایی پروژکتور بیشتری نیاز خواهیم داشت.

انسی لومن روشنایی پروژکتور | پروژکتور هوشمند قابل حمل

3. نوع صفحه بازتابنده یا نمایش

روشنایی پروژکتور تنها پارامتر موثر بر شدت نور دریافتی نیست. بلکه این واقعیت که این شدت نور به چه صفحه‌ی نمایشی برخورد می‌کند و چه مقدار از آن بازتاب پیدا می‌کند هم نقشی کلیدی در این خصوص اسفا می کند. مثلا دیوارهای رنگی یا گچی آنچنان مناسب بازتاب تصویر نیست و درواقع بازتاب در آن کم است، پس حتی اگر از پروژکتوری با شدت نور مناسبی هم استفاده کنید، ممکن است تصویر واضحی مشاهده نکنید و در بنابراین به پروژکتوری با عدد لومنس بالاتری نیاز خواهید داشت. در کل، پرده‌های نمایش بازتاب نور بسیار بالایی دارند و با عدد لومنس کمتر می‌توانید تصویر مناسب تری از آن‌ها دریافت کنید.

4. نوع استفاده

این که قرار است با ویدئو پروژکتور چه کاری انجام دهید و از چه برنامه‌ای استفاده کنید، بسیار در مقدار عدد لومنس مورد نیاز شما مؤثر است. اگر قرار است نمودارهای گرافیکی پخش کنید و یا فیلم ببینید محیط کاملاً تاریک برای شما مناسب است؛ در صورتی که برای کارهای گروهی و برنامه‌های آموزشی و یا بازی نیاز به مقداری نور محیطی و ارتباط چشمی‌ هم وجود دارد پس شدت لومنس بیش‌تری هم مورد نیاز است. این مسئله برای سینماهای خانگی و استفاده از پروژکتور در نور روز هم اهمیت پیدا می‌کند.

رده‌بندی پروژکتور‌ها بر اساس عدد انسی لومن روشنایی پروژکتور

تا اینجا کلیاتی در مورد عدد انسی لومن روشنایی پروژکتور مطرح کردیم. در این قسمت پروژکتورها را بر اساس شدت نور یا عدد لومنس آن‌ها دسته بندی میکنیم. به طور کلی، هر چه ماکزیمم شدت نور پروژکتور یا عدد لومنس پروژکتور بیشتر باشد، قیمت آن بالاتر می‌رود.

عدد لومنس کمتر از  2000 (کمتر از 85 ANSI lm)

این دسته از پروژکتورها از پروژکتورهای دیگر به نسبت ارزان‌تر بوده و مناسب برای پخش فیلم و تصاویر آموزشی در مکان‌های کاملاً تاریک‌اند.

عدد لومنس 2000 تا 3000 (85 تا 130 ANSI lm)

این دسته از پروژکتورها به نسبت پروژکتورهای 2000 گران‌تر هستند، امّا برای کلاس‌های درس و جلسات کنفرانسی مناسب بوده و نیازی به تاریکی کامل محیط هم ندارند.

عدد لومنس 3000 تا 4500 (130 تا 200 ANSI lm)

این میزان از شدت روشنایی پروژکتور ایده‌آل برای جلسات کنفرانس در اتاق‌های بزرگ و یا مشاهده فیلم در خانه با کیفیت بسیار مناسب است و همچنین، قابل حمل بوده و قابلیت انعطاف‌پذیری در شرایط نوری متفاوت را نیز دارد.

عدد لومنس 4500 به بالا (200 ANSI lm به بالا)

محدوده‌ی روشنایی 4500 تا 12000 انسی لومن، روشنایی بسیار زیادی است به طوری که برای استفاده های خانگی یا اتاق های کنفرانس کوچک قابل استفاده نیست چرا که باعث آسیب به چشم می‌گردد؛ این دسته پروژکتورها کاملاً مناسب برای اتاق هیئت‌ مدیره، کنسرت‌ها و رستوران‌ها هستند.

دسته‌بندی شدت روشنایی پروژکتورها براساس نیاز کاربر

در این قسمت بررسی می کنیم که بعنوان یک دسته بندی کلی، چه میزانی از انسی لومن روشنایی پروژکتور براساس نیازهای کاربر مانند تماشای فیلم، کنسول های بازی مانند PS پلی استیشن و یا ارائه محتوا و پرزنت نیاز است.

تماشای فیلم

برای تماشای فیلم معمولا بهتر است که تمام عوامل مخل حواس از جمله نور محیطی حذف شوند، بنابراین برای تماشای فیلم در یک محیط کاملاً تاریک، ویدئو پروژکتور با عدد لومنس تا 3500 (150 ANSI lm) کاملاً مناسب و ایده‌آل است، و در این ارتباط عدد لومنس کم‌تر از 2000 لومنس (85 ANSI lm) پیشنهاد نمی‌شود.

ارائه محتوا

برای چنین موقعیتی بررسی تعداد حضار بسیار مهم است و برای تعداد مخاطب بین 20 تا 50 نفر عدد انسی لومن روشنایی پروژکتور 2500 تا 3500 (110-150 AMSI lm) مناسب است. برای پرده‌ نمایش‌هایی با وسعت بیش‌تر از 150 اینچ عدد لومنس کم‌تر از 4000 (170 ANSI lm) پیش‌نهاد نمی‌شود.

کنسول های بازی

ویدئو پروژکتورهای سینمای خانگی کاملا برای بازی کردن مناسب هستند، امّا هزینه‌ی زیادی هم دارند! پروژکتورهای با شدت روشنایی بین 3500 تا 4500 لومنس (150-200 ANSI lm) می توانند کیفیت بسیار خوب و قابل قبولی هنگام کنسول های بازی مانند PS پلی استیشن و از همه مهمتر از جهت هزینه و نگهداری نیز بسیار مقرون به صرفه هستند.

چند نکته اضافی در مورد عدد انسی لومن روشنایی پروژکتور

میزان نور مصنوعی و طبیعیِ محیط

عملکرد بهتر شدت نور این پروژکتورها در زمان وجود نور اضافه در محیط به خوبی قابل مشاهده خواهد بود، چرا که با وجود نور محیطی زیاد، پروژکتورهایی که دارای عدد لومنس بالاتری هستند، کارایی مناسب‌تری خواهند داشت. امّا بد نیست که بدانیم با اضافه شدن نور، میزان کنتراست تصویر کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه ترکیب تصویری فقط قابلیّت دیده شدن را دارد ولی از لحاظ بصری به مطلوبیّت تصویر اصلی نیست. پس بهتر است تا جای امکان نورهای محیطی را کم کرده و از شدّت روشنایی ویدئو پروژکتور کم‌تر استفاده کنیم.

برای همین بهتر خواهد بود تا از هرگونه تداخل نور خورشید با صفحه‌ی نمایش جلوگیری شود، چرا که اگر پنجاه درصد شدت نور پروژکتور بیشتری نسبت به عددهای پیش‌نهادی هم داشته باشید، به هیچ عنوان کافی نخواهد بود و نور خورشید تصاویر شما را مخدوش خواهد کرد.

میزان صدای پروژکتور

بسیار طبیعی‌ است که پروژکتور برای تولید نور خود و استفاده لامپ تصویر، گرما تولید کند، در نتیجه هرچه‌قدر شدت روشنایی پروژکتورها بیشتر باشد، به همان مقدار گرمای بیش‌تری نیز تولید خواهد کرد. برای همین در داخل پروژکتورها فن‌هایی تعبیه شده که وظیفه خنک‌سازی دارند. حرکت فن‌ها در هرصورت دارای صدا و نویز است. برخی از پروژکتورها هم با زیاد کردن محفظه‌های ورود و خروج هوا با هدف عبور کردن راحت‌تر، درصدد کاهش این صدا برآمده‌اند.

در هنگام تهیه پروژکتور با مراجعه به مشخصات ویدئو پروژکتور میزان نویز قابل شنیده شدن را بررسی کنید. این عدد با واحد دسی‌بل (dB) اندازه‌گیری می‌شود. پس هرچه‌قدر میزان دسی‌بل کمتر باشد، دستگاه نویز کمتری خواهد داشت. بسته به کاربرد دستگاه، سطح نویز یک پروژکتور می‌تواند نقش مهم یا بی‌اهمیتی در انتخاب و خرید داشته باشد. به طور کلی توصیه می‌شود که برای خرید ویدئو پروژکتور خانگی و یا استفاده از این محصول در اتاقی کوچک، سیستم نباید بیش از 30 دسی‌بل (dB) نویز تولید کند، زیرا در زمان مشاهده‌ی فیلم می‌تواند حسابی آزاردهنده باشد.

برای مقایسه می‌توانید از این مقایسه ها استفاده کنید که نویز صوتی زمزمه کردن 25 دسی بل، نویز راه رفتن 35 دسی بل و نویز موتورسیلکت 49 دسی بل می‌باشد.

ویدئو پروژکتور هوشمند P1500 با انسی لومن روشنایی پروژکتور بسیار مناسب

پیشنهاد ما به شما ویدئو پروژکتور اندروید 12 هوشمند مدل P1500 است که از سوی شرکت سازنده برای مجموعه اینفوپارسه بهینه سازی شده است. این ویدئو پروژکتور با وزن کم و ابعاد کوچک، تصویر و صدایی خیره کننده را تا حد 130 اینچ و با قابلیت چرخش 180 درجه بر روی هر سطحی با کیفیت LED برایتان به ارمغان می‌آورد و قابل اتصال به دستگاههای مختلف همچون گوشیهای اندروید و آیفون و لپتاپ و کنسول بازی پلی استیشن PS است.

ماکزیمم عدد انسی لومن روشنایی پروژکتور یا عدد لومنس این پروژکتور 150 ANSI lm است. همچنین، نویز تولید شده توسط این ویدئو پروژکتور در حدود 18 دسی بل است. با توضیحات فوق، می‌توانید قضاوت کنید که ویدئو پروژکتور اندروید 12 مدل P1500 اینفوپارسه با قیمت مناسبی که برای شما در نظر گرفته ایم، تا چه اندازه برای حوزه وسیعی از نیازهای کاربران مناسب است، مانند تماشای فیلم در خانه و حتی در طبیعت گردی، ارائه پرزنت و سخنرانی، کلاس های آموزشی و کنسول های بازی مانند PS.

برای مشاوره و خرید پروژکتور اندروید 12 مدل P1500 با ما در ارتباط باشید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

WhatsApp chat
مشاوره رایگان و خرید